Доделување на медали

Доделување на медали

К-1 Мажи Прво коло од европску куп во спуст 09.04.2016

48 Илинденски кајак слалом ИКАС

48 Илинденски кајак слалом ИКАС

Посета од Градоначалникот на Скопје 10 Април 2016

 

European Championship EURO 2016

Европско првенство за Сениори во кајак слалом на диви води - ЕУРО 2016 Липтовски Микулаш - Словачка

#BeActive#

BEACTIVE Европската недела за спорт вклучува настани 
 и активности во 28 земји-членки на ЕУ, но и 
 активности во Република Македонија, Исланд, 
 Норвешка, Лихтенштајн и Турција.
Линк >>

 

Меѓународна регата “Илинденски спринт – 2016”

kajak_ilindenskisprint

Викендов на ден 31.07.2016 ќе се одржи втората меѓународна кајакарска регата “Илинденски Спринт” во Струга.
Технички Организатор на регатата е КАјакарскиот клуб Дрим од Струга , во организација на Кајакарската Федерација на Македонија подржана од Агенцијата за Млади и Спорт.
Натпреварите започнуваат во 09.00 ч во недела 31ви јули, ќе се натпреваруваат околу 15тина клубови од 4 држави Македонија, Србија, Бугарија, Турција,во 4 категории (пионери ,кадети, јуниори и сениори) во две дисциплини К1(кајак едносед) и К2(кајак двосед) во машка и женска конкуренција на 500м во сите категории и на 200м во сениорска конкуренција.

Проект “Сите во кајак”

Site_vo_kajak

Започнува проектот Сите во кајак

Во организација на Кајакарската федерација на Македонија и Кајак клубот Илинден, денес започнува проектот „Сите во кајак“ со кој ќе бидат опфатени сите граѓани на Македонија кои ќе покажат интерес и желба да возат кајак. Проектот кореспондира со Националната стратегија за развој на спортот во Македонија и ќе се спроведува низ цела држава при што ќе биде опфатена популација од најразлични возрасти.

Поддршка на  проектот „Сите во кајак“ даде и четирикратниот македонски олимпиец Лазе Поповски кои ќе биде вклучен во сите активности заедно со останатите тренери вклучени во проектот „Сите во кајак“  – Site_vo_kajak1Атанас Николовски, Стефан Андреев и Дамјан Колевски.

Заинтересираните за учество во овие активности може да се пријават преку апликацијата поставена на следната веб страна  www.sitevokajak.mk.

Учеството за сите е бесплатно.

 

ЕУРО 2016

ECA2016На овој линк можете да ги следите резултатите во живо од Европското Првенство во Липтовски Микулаш, Словачка, . Нашиот единствен преставник Атанас Николовски првото возење ќе го започне во 10:49 со стартен број 46. СРЕЌНО!

Европско првенство за Сениори

AtanasКајакарската Слалом патека во Липтовски Микулаш веќе се подготвува за почетокот на Европското првенство во кајак слалом што ќе започне денес 12 мај со свеченото отварање. Квалификациските натпревари ќе се одржат во петок 13 мај додека полуфиналните и финалните натпревари ќе бидат во сабота 14 мај. На ова европско првенство се пријавени 230 натпреварувачи од 30 европски земји. Оваа година европското првненство во Липтовски Микулаш има голема важност за сите учесници кој не само што ќе се борат за европска титула туку и за остварување норма за престојните Олимписки игри во Рио Де Жанеиро,бидејќи ова ЕП претставува квалификации за ОИ.Оние земји меѓу кои и Македонија кој не упспеале да изборат норма за ОИ утре и задутре ќе ја имаат последната шанса.Задачата не е лесна, претставниците од повеќето европски земји кој важат за веле сили во кајак слаломот ќе му бидат конкуренција на нашиот репрезентативец Атанас Николовски кој е единствениот наш претстваник кој избори норма за учевство на ова ЕП.
Атанас Николовски веќе две недели се подготвува на кајакарската патека во Липтовски Микулаш , со неговиот тренер Огнен Бражански , и според неофицијалните стартни листи неговото прво квалификациско возење ќе биде утре во 10:50

СРЕЌНО!

Европски куп во спринт финале

LjupceЗавши финалниот натпревар во Европски купови во Аугсбург Германија на кој настапи нашиот репрезентативец Љубомир Спасиќ кој во првото возење се најде на 39-тата позиција додека во воторото возење заврши на 29-тото место од вкупно 60 натпреварувачи .
Со овој финален настап нашиот репрезентативец Спасиќ се искачи на 4-тата позиција во генерален пласман на европската сцена во дисциплината спуст на дива вода .
ЧЕСТИТКИ!

Последно коло од Европскиот куп во спринт

ljupce1Македонскиот репрезентативец во кајак спуст на дива вода Љубомир Спасиќ денеска настапи на интернационалниот натпревар кој се бодува за светската ранг листа кој се одржа во Аугсбург Германија.
Во конкуренција од 47 натпреварувачи од Германија, Босна и Херцеговина , Словенија, Холандија, Швајцарија, Австрија,Аустралија и Франција ,Спасиќ се најде на 30тата позиција.
Утре Спасиќ ќе настапи на финалето на ЕВРОПСКИТЕ КУПОВИ во спуст на дива вода, каде очекува успешен настап и одличен пласман.
СРЕЌНО!

Заврши ИКАС 2016

logo-amsРепублика Македонија и градот Скопје викендот беа во центарот на кајак спортот. ИКАС од година во година го подига своето реноме и станува се привлечен за се поголем број европски кајакари.
Техничкиот делегат  на ИЦФ Томислав Црнковиќ, со највисоки оценки за организација на европскиот куп во спуст кој изминатиов викенд во организација на кајакарската федерација на Македонија се одржа на Матка.Тоа неофицијало би требало да значи добивање на Европското првенство во спуст за 2017година.    
Повеќе

Галерија ИКАС 2016

matko

Официјални резултати

OFFICIAL_RESULTS_FINAL1Недела

Официјални резулати Кајак слалом ИКАС 2016 – Финале

Сабота

Официјални резулати Кајак слалом ИКАС 2016 – Квалификации

Официјални резултати Прво коло од Европски Куп во Спринт