Светско првенство за Јуниори во слалом – Ивреа Италија

Нашиот натпреварувач Небиовски Енис на Светското првенство за јуниори и сениори до 23 години, кое се одржува во Ивреа Италија, после првото возење со пласман на 30- тото место, обезбеди директен пласман во полуфиналните возења кои ќе се одржат во недела. Небиовски во категоријата јуниори каде од вкупно 83 натпреварувачи со одлично возење го завзема 30-тото место, иако имаше 4 казнени секунди тој беше доволно брз да го обезбеди пласманот во полуфиналето уште во првото возење. Полуфиналните возења се возат во недела каде 40 натпреварувачи во неговата категорија ќе се борат за пласман во финалето каде ќе настапат само најдобрите 10 натпреварувачи. Земајќи во предвид дека имаше 4 казнени секунди односно допир на две капии тој во квалификациите ќе го завземеше 17 место. Информациите од нашиот тим водачот на екипата Димче Стефановски и тренерот Атанас Николовски не информираа дека во овој момент мислат на финалето а ние им посакуваме во овие неколку дена пауза да се одморат и во недела очекуваме финале. Резултатите од денешните возења можете да ги најдете на овој линк: