Category Archives: Вести

8 коло од ЕКА куп за јуниори Солкан – Словенија

Повторно успех на нашиот натпреварувач Ангел Петрушев од ККК.Вардар – Велес кој во текот на денешниот ден ја покажа својата големина и со тоа докажа дека Македонија има иднина во овој спорт. За потенцирање е дека Ангел после првото возење беше 4-то пласиран со вкупно време од 94.44 секунди и 8 казнети поени. Неговиот заостаток од полуфиналното возење од 1.74 секунди зад 1-во пласираниот Габриеле Гриманди од Италија не влијаеше на него па во финалното возење смогна сили , без да потклекне под притисок на својот конкурент извозе одлично финално возење при што го подобри своето време за цели 10 секунди и со време од 84.30 секунди повторно се закити со златниот медал оставајќи ги зад себе своите конкуренти  Габриеле Гриманди од Италија со 0.34 секунди кој заврши како второпласиран и Паул Преисел од Автсрија со 2.99 секунди кои заврши како трето пласиран.

Во истата категорија У14  младиот и надежен натпреварувач Коце Игнатов од Кајак Клуб Бабуна – Велес заврши на 63 место.

Во категоријата У18 далеку подобри настапи во однос на вчерашното 7-коло имаа Енис Небиовски од ККК.Вардар – Велес кои во финалното возење се пласираше на 11-то место со време  од 87.42 секунди и 2 казнети поени,  Христијан Игнатов од Кајак Клуб Бабуна – Велес со пласман на 13-то место во финалното возење и време од 87.65 без казнети поени како и Никола Димов од Кајак Клуб Бабуна – Велес кои заврши на 23-то место во финалното возење со време 95.93 секунди и 2 казнети поени.

7 коло од ЕКА куп за јуниори Солкан – Словенија

Огромен успех на нашиот натпреварувач Ангел Петрушев од ККК.Вардар – Велес кој во денешното финално возење во Солкан -Словенија на  7-то коло од Јуниорскиот европски куп во категорија У14, го освои првото место .Со овој успех нашиот млад натпреварувач потврди дека е во одлична форма. Тој во квалификациите беше прво пласиран со 8 секунди пред вториот натпреварувач, а во финалното возење со казнетиот поен и 2 сек на неговото време заврши како првопласиран со време од 111.98 секунди и со само 0,67 стотинки пред чешкиот натпреварувач Цапалини и Австриецот Преисел.
Уште еднаш огромно Честитки за нашиот Ангел.

Нашите останати натпреварувачи во истата категорија У14 Коце Игнатов од Кајак Клуб Бабуна – Велес заврши на 53 место, во категоријата У18 Енис Небиовски од ККК.Вардар – Велес во финалното возење се пласираше на 15-то место со време  од 107.74 секунди. Во категоријата У18 свој настап имаа и Никола Димов од Кајак Клуб Бабуна – Велес  кои заврши со пласман на 34 место и Христијан Игнатов од Кајак Клуб Бабуна – Велес со пласман на 42 место и не успеаа да се пласират во финалните возења.

Во текот на утрешниот ден нашите млади кајакари на истата патека но со променет изглед ќе го имаат својот настап на 8-то коло од Јуниорскиот Европски куп.

Им посакуваме среќа во утрешните натпревари .

Настапи на националните селекции во дисциплините слалом и спуст

Претстојниот викенд започнувајќи од 1-ви Јуни (Петок) па се до 3-ти јуни (Недела ), започнуваат првите возбудивања во оваа сезона. Во ист викенд на две различни локации Кајакарската Федерација на Македонија ќе биде преставувана од две репрезентации едната во дисциплината кајак слалом , а другата во дисциплината кајак спуст класик и кајак спринт.

Репрезентацијата во слалом предводена од водачот на екипата Роберт Папазов , заедно со нашите двајца натпреварувачи Борче Мирчевски и Енис Небиовски ќе настапат на Европското Првенство во кајак слалом на диви води за Сениори коешто се оддржува во Прага – Република Чешка.

Во изминатите неколку дена нашите најдобри натпреварувачи имаа можност подобро да се запознаат со патеката на којашто во Петок со почеток во 10.30 часот за кога се закажани квалификационите возења ќе имаат можност да ги одмерат силите со најдобрите кајакари од Европа.

 Резултатите од натпреварите може да ги следите во живо на следните линкови :

Линк за резултати во живо:  https://siwidata.com

Линк интернет видео: https://www.youtube.com/CanoeEurope

Во истиот период само на друга локација поточно во Муота – Швајцарија се оддржува Светското првенство во дисциплината спуст класик и спуст спринт за Сениори.  КФМ на Светското првенство ќе биде претставувана од страна на нашиот најдобар натпреварувач во диспциплината кајак спринт Љубомир Спасиќ. Исто како и репрезентацивтите од слаломот така и Спасиќ во изминатите 5 дена имаше можност подобро да се запознае со патеката. Иако официјална дисциплина на Спасиќ е кајак спринт , нашиот репрeзентативец се реши да настапи на 31 Мај и во дисциплината спуст класик, натпревар којшто ќе го искористи како свој последен тренинг пред настапот во неговата официјална дисцплина спринт којашто е закажана да се оддржи на 02 Јуни (Сабота) со почеток во 10.00 часот.

Резултатите од натпреварите може да ги следите во живо на следните линкови :

Линк до резултати :  http://www.wm-muota2018.ch

Линк за интернет видео: https://www.canoeicf.com

  Енис Небиовски                                Борче Мирчевски                          Љубомир Спасиќ

Ерасмус + проект “Kayaking health benefits – active childhood”

Во период од 26.04 до 29.04.2018 година во Загреб ќе се оддржи првиот од предивдените три кампови за млади спортски кајакари како дел од Еразмус + спорт проектот “Kayaking health benefits – active childhood“.  На првиот камп коишто ќе се оддржи во Заглреб – Република Хрватска , Кајакрската Федерација на Македонија ќе биде претставувана од страна на 7 млади кајакари од кајак слалом на диви води како и  7 млади кајакари од спринт – мирна вода.

Имплементацијата на овој проект е во партнерство со Кајакарскиот сојуз на Загреб – водечки партнер на проектот , Кајакарската Федерација на Словенија како и  Кајакарската Федерација на Македонија.

Тековната имплементација на проектот како и тековните активности можете да ги следите на Facebook профилот на проектот како и на web страната на проектот.

АМС – Средства за најдобри младински клубови

   Агенцијата за млади и спорт сподели информација дека освен Националните спортски федерации дополнително ќе ги финансира и најдобрите младински клубови.

Станува збор за возрасни категории од 14-20 години, а условот е тимовите да имаат остварени најдобри резултати изминатава година во системот на натпревари.

Финансирани клубови во Кајакарската федерација на Македонија за 2017 година се следните :

1. ККК. Вардар – Велес (слалом)

2. Кајак кану клуб Баубна – Велес (слалом)

1. ККК. Дрим – Струга (спринт)

2. ККК. Ехо – Охрид (спринт)

листата објавена од страна на Агенцојата за млади и спорт можете да ја превземете тука…