Category Archives: Вести

Светско сениорско првенство – Пау Франција

  Во периодот од 26.09 до 01.10.2017 година Сениорската репрезентација на Македонија во кајак слалом и спуст на диви води, ќе настапи на Светското првенство во кајак,  слалом, спуст и слалом крос во Пау-Франција. Репрезентацијата на Македонија е составена од : Александар Златар Златаров, Борче Мирчевски, Љубомир  Спасиќ, Енис Небиовски и Роберт Папазов – Водач како водач на екипата.  Во изминатите неколку денови нашите репрезентативци тренираа на патеката каде ќе се одвива светското првенство.

Им посакуваме среќа на нашите репрезентативци!    Линк за резултати во живо.

Светско првенство за Јуниор и Сениори до 23 год.

Кајакарската репрезентација на Македонија во состав: Христијан Игнатов , Енис Небивски и Виктор Миланов во категоријата К1 Мажи – Јуниори и  Александар Златаров во категоријата К1 Мажи – Сениори до 23 години во периодот од 17.07 – 23.07.2017 ќе настапи на “Светското првенство за Јуниори и Сениори до 23 години” коешто ќе се одржи во Братислава – Словачка. Во изминатите денови нашите репрезентативци имаа можност да одржат и неколку подготвителни тренинга на патеката пред започнувањето на ова големо натпреварување.

Нашите млади кајакари поред во поединечна конкуренција ќе ги одмерат силите со своите врсници од преку 25 земји во тимски возења.
Им посакуваме успешени натпревари на нашите репрезентативци !

Резултати и видео линк…..

ЕКА Јуниорски куп Флатах Австрија-финално возење

Заврши Финалното возење на првиот ден од ЕКА Јуниорскиот куп во Флатах – Австрија.

Во финалното возење од првиот ден на ЕКА Јуниорскиот куп Ангелче Петрушевски го завзема второто (2) место.

Во полуфиналниот натпревар Ангелче го имаше завземно првото место.

Честитки до  АНГЕЛ !!!!!!

ЕКА Јуниорски куп Флатах Австрија

Заврши полуфиналното возење на првиот ден од ЕКА Јуниорскиот куп во Флатах – Австрија.

Во категоријата К1 мажи до 14 години после квалификациските возења во полуфиналниот натпревар се пласираа 32 натпреварувачи.  Во полуфиналниот натпревар повторно нашиот натпреварувач Ангелче Петрушевски кои пред само два дена во Братислава заврши на првата позција се истакна и на овој натпревар. Овој пат во полуфиналното возење повторно се пласираше на првото место.

Во очекување на финалниот натпревар му посакуваме среќа и повторно како пред два дена да  не израдува со првото место .

НАПРЕД АНГЕЛ !!!!!!

Данубиа Куп 2017

🇲🇰🇲🇰🇲🇰

На 24 и 25 Јуни на познатата кајакарска патека во Братислава – Чуново во Словачка се оддржа Светскиот Куп за млади кајакари YOUNG DANUBIA CUP 2017 во категориите U14, U16, U18, U23 години.

Нашиот натпреварувач Ангелче Ане Петрушевски го освои Првото место  во категорија К1-до 14 години во конкуренција од 200 натпреварувачи од цел свет!

На овој натпревар Кајакарската Федерација на Македонија беше претставувана од неколкумина млади натпреварувачи коишто во иднина ќе бидат дел од новата генерација на натпреварувачи коишто ќе ја претставуваат нашата држава на сите меѓународни натпревари во Сениорска конкуренција.

Честитки до нашиот млад кајакар и му посакуваме уште многу успеси и освоени победи!

Следен натпревар на нашите натпреварувачи е ECA Junior Canoe Slalom Cup кои ќе се оддржи на 27 и 28 Јуни во Флатах, Aвстрија.