Category Archives: Илинденски кајак слалом

ИКАС 2018

Во спортско рекреативниот центар Матка, на кајакарската патека, годинава ќе се оддржи Јубилејниот  50-ти  Меѓународен Илинденски кајак слалом ИКАС. Датата за натппреварите е закажана во Сабота  7-ми и Недела 8-ми април 2018.Спортско рекреативниот центар Матка во периодот од 01 Април до 08 Април повторно ќе биде центарот на кајакарската елита. Во склоп на оваа манифестација како и во изминативе 4 години исто така и годинава  е предвиден 10 дневен камп за талентирани млади спортисти кој ќе започне 10 тина дена непосредно пред самиот натпревар.

Воедно на наше големо задоволство би сакале да информираме дека во овие два дена покрај овој Јубилејен 50-ти ИКАС ,  Европската кајакарска Асоцијација ги препозна напорите и желбата за организација на големи натпревари па донесе одлука и оваа година во овој термин заедно со слалом натпреварот се одржи првото коло од Европскиот куп во Спуст ( дисциплина спринт).

Програма >>

 

Стартни листи / Резултати

  Резултати Финале – превземи

  Резултати полуфинале – превземи

  Резултати од квалификациски возења – превземи

   Резултати во живо

 

 

Инфомации за бесплатен транспорт ИКАС 2017

Кајакарската федерација на Македонија заедно со Градот Скопје обезбеди бесплатни автобуски линии (автобус бр 60 ) за Сите граѓани кои сакаат да ги проследат атрактивните кајак натпревари на 8ми (сабота) и 9ти (недела) април во СРЦ МАТКА

Сабота и Недела Автобус број 60

Транспортен центар Скопје во 10:30 до Матка
Матка-транспортен центар 14:40 и 16:20

                                                                                                              Ве очекуваме !

Прес конференција 49-ти Илинденски кајак слалом ИКАС 2017

 

На патеката „Матка“ крај Скопје претстојниот викенд (8 и 9 април) ќе се 49. традиционален Илинденски кајак слалом – ИКАС.
По тој повод во Агенцијата за млади и спорт се одржа прес-конференција на која беа презентирани очекувањата од страна на Кајакарската федерација на Македонија како и Агенцијата за млади и спорт .

 

Линкови

Агенција за млади и спорт

Портали

 

Промоција

На промотивната прес конференција оддржана на ден 28.03.2017 со почеток во 11 часот во Скопје City Mall , Кајакарската федерација на Македонија ги најави претстојните настани.

Започнувајќи од овој викенд нашата држава ќе биде домаќин на Европски куп во спуст, а седум дена подоцна односно на 08-09 Април ќе се оддржи и 49-тиот Илинденскиот Кајак Слалом ИКАС 2017 година. Оваа манифестација е една од најстарите традиционални настани во Македонскиот спорт кој 49 години без прекин се одржува на кајакарската патека на Матка почнувајќи од далечната 1968 година.

По овие два настана следува и Европското Првенство за сениори во дисциплината спуст кое ќе се одржува од 11-14 мај во Скопје, како и Илинденската регата на мирна вода во август во Охрид.

На промотивната прес конференција се произнесе и директорот на Агенција за млади и Спорт Г-дин Марјан Спасески кој ја нагласи финансиската подршка којашто ја дава Агенцијата за млади и спорт во континуитет со цел успешна организација натпреварите во кајак.

Од страна на раководител на секторот спорт во Град Скопје г-динот. Зоран Шишковски, беше истакната поддршката што градските власти ја даваат на овој спорт. Тој ги спомна и јавните претпријатија во градот кои даваат поддршка и се вклучени во организацијата на престојните настани.

Линкови до медии