Category Archives: Вести

52 Илинденски Кајак Слалом ИКАС 2020

52 ILINDENSKI KAYAK SLALOM "IKAS 2020"52то издание на Илинденскиот Кајак Слалом ИКАС 2020 повторно на календарот на Светската кајак федерација ИЦФ. Воедно за време на одржување на Илинденскиот кајак слалом ќе се одржи и 2рото коло од Европскиот Куп во Спуст/спринт кој е под покровителство на Кајакарската федерација на Македонија и Европската кајак асоцијација. Натпреварите ќе се одржат во два натпреварувачки дена на 04 – 05 април 2020 година.

Покана / Програма за натпреварот

Пријава за 52 ИКАС

Пријава за 2 коло Спуст

Извадок од календарот можете да ги  најдете на следниот линк

https://www.canoeicf.com

Изборни натпревари за Сениори и Сениори У23

Во спортско рекреативниот центар Матка, на кајакарската патека за слалом и спринт, во текот на изминатите два дена се оддржаа Првиот и Вториот изборен натпревари за Сениорската репрезентација. Во двата дена доминираше натпреваарувачот од Кајак Кану клубот Вардар од Велес, Ангелче Петрушевски кои воедно е и еден од натпреварувачите кои е во делот на Програмата Млади спортски надежи поддржана од страна на Агенцијата за млади и спорт. Изборните натпревари беа најава за следниот викенд кога Спортско рекреативниот центар Матка по 51 пат ќе биде домаќин на Традиционалниот Илинденски кајак слалом ИКАС 2019.

Резултати од изборните натпревари >>

 

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО СПУСТ

 

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО СПУСТ линк до веб страна

Светско првенство за Јуниори во слалом – Ивреа Италија

Нашиот натпреварувач Небиовски Енис на Светското првенство за јуниори и сениори до 23 години, кое се одржува во Ивреа Италија, после првото возење со пласман на 30- тото место, обезбеди директен пласман во полуфиналните возења кои ќе се одржат во недела. Небиовски во категоријата јуниори каде од вкупно 83 натпреварувачи со одлично возење го завзема 30-тото место, иако имаше 4 казнени секунди тој беше доволно брз да го обезбеди пласманот во полуфиналето уште во првото возење. Полуфиналните возења се возат во недела каде 40 натпреварувачи во неговата категорија ќе се борат за пласман во финалето каде ќе настапат само најдобрите 10 натпреварувачи. Земајќи во предвид дека имаше 4 казнени секунди односно допир на две капии тој во квалификациите ќе го завземеше 17 место. Информациите од нашиот тим водачот на екипата Димче Стефановски и тренерот Атанас Николовски не информираа дека во овој момент мислат на финалето а ние им посакуваме во овие неколку дена пауза да се одморат и во недела очекуваме финале. Резултатите од денешните возења можете да ги најдете на овој линк:

8 коло од ЕКА куп за јуниори Солкан – Словенија

Повторно успех на нашиот натпреварувач Ангел Петрушев од ККК.Вардар – Велес кој во текот на денешниот ден ја покажа својата големина и со тоа докажа дека Македонија има иднина во овој спорт. За потенцирање е дека Ангел после првото возење беше 4-то пласиран со вкупно време од 94.44 секунди и 8 казнети поени. Неговиот заостаток од полуфиналното возење од 1.74 секунди зад 1-во пласираниот Габриеле Гриманди од Италија не влијаеше на него па во финалното возење смогна сили , без да потклекне под притисок на својот конкурент извозе одлично финално возење при што го подобри своето време за цели 10 секунди и со време од 84.30 секунди повторно се закити со златниот медал оставајќи ги зад себе своите конкуренти  Габриеле Гриманди од Италија со 0.34 секунди кој заврши како второпласиран и Паул Преисел од Автсрија со 2.99 секунди кои заврши како трето пласиран.

Во истата категорија У14  младиот и надежен натпреварувач Коце Игнатов од Кајак Клуб Бабуна – Велес заврши на 63 место.

Во категоријата У18 далеку подобри настапи во однос на вчерашното 7-коло имаа Енис Небиовски од ККК.Вардар – Велес кои во финалното возење се пласираше на 11-то место со време  од 87.42 секунди и 2 казнети поени,  Христијан Игнатов од Кајак Клуб Бабуна – Велес со пласман на 13-то место во финалното возење и време од 87.65 без казнети поени како и Никола Димов од Кајак Клуб Бабуна – Велес кои заврши на 23-то место во финалното возење со време 95.93 секунди и 2 казнети поени.